D38999/26ZE26PN
Mfr.Part #
D38999/26ZE26PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
190
In Stock :
190
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size, MIL :
E
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
17-26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2013
Ratings :
Environment Resistant
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26ZE26PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZE26PN Overview
D38999/26ZE26PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZE26PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZE26PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER