D38999/26ZE26JE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZE26JE
Manufacturer
Corsair
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
D38999/26ZE26JE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Style :
Threaded
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating :
600 VAC, 850 VDC
Brand :
TE Connectivity / DEUTSCH
TE Connectivity
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Number of Positions :
26 Position
Supplier Device Package :
Axial
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
RoHS :
Details
Mounting Angle :
Straight
Subcategory :
Circular Connectors
Package / Case :
Composition :
Metal Film
Shell Plating :
Zinc Nickel
Contact Gender :
Socket (Female)
Current Rating :
7.5 A
Mounting Style :
Free Hanging
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Shell Size :
17
Tolerance :
±0.1%
Termination Style :
Crimp
Shell Style :
Straight
Product :
Plugs
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Number of Terminations :
2
Resistance :
3.2 kOhms
Failure Rate :
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-R-10509/7, RN55
Datasheets
D38999/26ZE26JE
Aluminum 26 Position Positions Tape & Reel (TR)
D38999/26ZE26JE Overview
D38999/26ZE26JE Features
2 basic kinds of terminations
Military, MIL-R-10509/7, RN55 series
D38999/26ZE26JE Applications
There are a lot of TE Connectivity
D38999/26ZE26JE Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER