D38999/26ZE26HD
Mfr.Part #
D38999/26ZE26HD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZE26HD
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Applications :
Aviation, Marine, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Shell Size, MIL :
E
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Free Hanging (In-Line)
Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
26
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26ZE26HD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk D Threaded
D38999/26ZE26HD Overview
D38999/26ZE26HD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZE26HD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZE26HD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER