D38999/26ZD19SN-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZD19SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Contact Size :
20
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26ZD19SN-LC Overview
D38999/26ZD19SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD19SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD19SN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT