D38999/26ZD19SAL
Mfr.Part #
D38999/26ZD19SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZD19SAL
Stock
52
In Stock :
52
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Insert Material :
Thermoplastic
19
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
15-19
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/26ZD19SAL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26ZD19SA-LC Overview
D38999/26ZD19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD19SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT