D38999/26ZD19SA-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZD19SA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Shell Size - Insert :
15-19
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
D
Housing Color :
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug Housing
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Insert Material :
Thermoplastic
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/26ZD19SA-LC Overview
D38999/26ZD19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD19SA-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT