D38999/26ZD19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZD19PA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZD19PA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Threaded
Published :
HTS Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Orientation :
A
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26ZD19PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZD19PA Overview
D38999/26ZD19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD19PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER