D38999/26ZD19JC
Mfr.Part #
D38999/26ZD19JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Orientation :
C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Bulk
Reach Compliance Code :
Shell Size - Insert :
Termination :
D
Color :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mount :
Free Hanging
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/26ZD19JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZD19JC Overview
D38999/26ZD19JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD19JC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD19JC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER