D38999/26ZD19HD-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZD19HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Aluminum
Contact Plating :
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Published :
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD19HD-LC Overview
D38999/26ZD19HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD19HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD19HD-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT