D38999/26ZD19BD
Mfr.Part #
D38999/26ZD19BD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Housing Color :
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Zinc Nickel
Published :
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26ZD19BD
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD19BD Overview
D38999/26ZD19BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD19BD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD19BD Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT