D38999/26ZD18SC
Mfr.Part #
D38999/26ZD18SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
D38999/26ZD18SC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk C Threaded
D38999/26ZD18SC Overview
D38999/26ZD18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD18SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD18SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER