D38999/26ZD18PD-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZD18PD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 18POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Zinc Nickel
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
18
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Type :
For Male Pins
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size, MIL :
D
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD18PD-LC Overview
D38999/26ZD18PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18PD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18PD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT