D38999/26ZD18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZD18PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
D
Mount :
Free Hanging
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
B
Body Material :
Aluminium
Color :
Black
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
15-18
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2013
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
D38999/26ZD18PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ZD18PB Overview
D38999/26ZD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER