D38999/26ZD18PB
Mfr.Part #
D38999/26ZD18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
15
In Stock :
15
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Connector Type :
Plug, Male Pins
Published :
2013
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
COPPER ALLOY
HTS Code :
Shell Size - Insert :
15-18
Mount :
Free Hanging
Operating Temperature :
-65°C~175°C
ROHS3 Compliant
Ratings :
Shielding :
Unshielded
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26ZD18PB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ZD18PB Overview
D38999/26ZD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER