D38999/26ZD18HN
Mfr.Part #
D38999/26ZD18HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZD18HN
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Corsair
Published :
2013
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
D
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Free Hanging (In-Line)
Mount :
Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
D38999/26ZD18HN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZD18HN Overview
D38999/26ZD18HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18HN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER