D38999/26ZD18HB
Mfr.Part #
D38999/26ZD18HB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
98
In Stock :
98
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Aluminium
Termination :
Threaded
Mount :
Free Hanging
Published :
2013
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Color :
Black
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
HTS Code :
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish - Mating :
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Datasheets
D38999/26ZD18HB
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk B Threaded
D38999/26ZD18HB Overview
D38999/26ZD18HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18HB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18HB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER