D38999/26ZD18AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZD18AB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Zinc Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Black
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
18
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
18
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Published :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
B
Connector Type :
Plug Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26ZD18AB
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD18AB Overview
D38999/26ZD18AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD18AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD18AB Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT