D38999/26ZD15SA
Mfr.Part #
D38999/26ZD15SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Reach Compliance Code :
Unknown
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Shielded
Orientation :
A
Insert Material :
Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/26ZD15SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZD15SA Overview
D38999/26ZD15SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD15SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD15SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER