D38999/26ZD15PN
Mfr.Part #
D38999/26ZD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination :
Feature :
Coupling Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Black
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26ZD15PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZD15PN Overview
D38999/26ZD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD15PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER