D38999/26ZD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZD15PN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
146
In Stock :
146
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
D
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
15-15
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Applications :
Aviation, Marine, Military
Datasheets
D38999/26ZD15PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26ZD15PN Overview
D38999/26ZD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD15PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD15PN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER