D38999/26ZD15PBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26ZD15PBL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26ZD15PBL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
B
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Size :
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
16
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Black
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Zinc Nickel
HTS Code :
Number of Positions :
15
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
D38999/26ZD15PBL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD15PB-LC Overview
D38999/26ZD15PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD15PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD15PB-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT