D38999/26ZD15PA
Mfr.Part #
D38999/26ZD15PA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
15-15
Number of Positions :
15
Shell Finish :
Black Zinc Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Connector Type :
Plug, Male Pins
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Black
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
D38999/26ZD15PA
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Threaded
D38999/26ZD15PA Overview
D38999/26ZD15PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26ZD15PA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26ZD15PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER