D38999/26ZD15HD-LC
Mfr.Part #
D38999/26ZD15HD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 15POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Zinc Nickel
Connector Type :
Plug Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Shell Size - Insert :
Published :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Housing Color :
Black
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
15
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD15HD-LC Overview
Packaging is in the form of Plug Housing.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.In operation, Coupling Nut, Self Locking can be maintained as long as Coupling Nut, Self Locking is unchanged.There are 16 pins on the device.
D38999/26ZD15HD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD15HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD15HD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT