D38999/26ZD15AN
Mfr.Part #
D38999/26ZD15AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26ZD15AN
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Zinc Nickel
Shielding :
Shielded
Gender :
Male
Contact Size :
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Positions :
15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Color :
Black
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Body Material :
Aluminium
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/26ZD15AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Zinc Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26ZD15AN Overview
D38999/26ZD15AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26ZD15AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26ZD15AN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT