D38999/26WJ61SE
Mfr.Part #
D38999/26WJ61SE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ61SE
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Military Standard :
MIL-DTL-38999
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
2006
Total Number of Contacts :
61
Contact Style :
Socket
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
25-61
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Threaded
Length :
31.34mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Feature :
Coupling Nut
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
E
Filter Feature :
Empty Shell :
Termination :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Number of Positions :
61
Mount :
CABLE
Plating :
Cadmium, Chromate
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
D38999/26WJ61SE
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WJ61SE Overview
D38999/26WJ61SE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61SE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER