D38999/26WJ61SD-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ61SD-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
D
Type :
For Female Sockets
Length :
31.34mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-61
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
20
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ61SD-LC Overview
D38999/26WJ61SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61SD-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT