D38999/26WJ61SCL
Mfr.Part #
D38999/26WJ61SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Packaging :
Bulk
Published :
Contact Type :
Orientation :
C
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Plug Housing
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
CABLE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Material :
Aluminium
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
No
Shielded
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
61
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
31.34mm
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26WJ61SCL
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ61SC-LC Overview
D38999/26WJ61SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61SC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61SC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT