D38999/26WJ61SA
Mfr.Part #
D38999/26WJ61SA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ61SA
Stock
63
In Stock :
63
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Total Number of Contacts :
61
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Coupling Nut
DIN Conformance :
No
Number of Positions :
61
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Free Hanging
Mixed Contacts :
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Shell Size, MIL :
J
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Backshell Type :
Solid
Datasheets
D38999/26WJ61SA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WJ61SA Overview
D38999/26WJ61SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ61SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ61SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER