D38999/26WJ61PN-UW
Mfr.Part #
D38999/26WJ61PN-UW
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
2 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
25-61
Termination :
Crimp
Mount :
Free Hanging
Backshell Material, Plating :
Metal
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
J
Number of Pins :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Aluminum
Published :
2011
Feature :
Backshell, Coupling Nut, Self Locking, Shielding Device
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ61PN-UW Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 61 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Backshell, Coupling Nut, Self Locking, Shielding Device feature.There is a mounting hole at Free Hanging.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/26WJ61PN-UW Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61PN-UW Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61PN-UW Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER