D38999/26WJ61PN
Mfr.Part #
D38999/26WJ61PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
No
Orientation :
N (Normal)
Length :
31.34mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2006
Fastening Type :
Threaded
Plating :
Cadmium, Chromate
Mount :
Cable, Free Hanging
IEC Conformance :
No
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
61
Radiation Hardening :
Packaging :
Bulk
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
Male
Total Number of Contacts :
61
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
25-61
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Style :
Pin
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Termination :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Backshell Type :
Solid
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Current Rating :
7.5A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/26WJ61PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ61PN Overview
D38999/26WJ61PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER