D38999/26WJ61PD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ61PD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 61C 61#20 PIN PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Size, MIL :
J
Shielding :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Orientation :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
25-61
Connector Type :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
Mount :
Free Hanging
Plating :
Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
61
Fastening Type :
Threaded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Coupling Nut
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Datasheets
D38999/26WJ61PD
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WJ61PD Overview
D38999/26WJ61PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ61PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ61PD Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER