D38999/26WJ61PC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ61PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Coupling Nut
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
61
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Orientation :
C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
61
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Plug, Male Pins
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
Datasheets
D38999/26WJ61PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WJ61PC Overview
D38999/26WJ61PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ61PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ61PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER