D38999/26WJ61PC
Mfr.Part #
D38999/26WJ61PC
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
yes
Color :
Olive Drab
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
C
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
25-61
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
61
Insert Material :
Thermoplastic
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Free Hanging
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Feature :
Coupling Nut
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Datasheets
D38999/26WJ61PC
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WJ61PC Overview
D38999/26WJ61PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ61PC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ61PC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER