D38999/26WJ61JC-LC
Mfr.Part #
D38999/26WJ61JC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 61POS INLINE
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Free Hanging (In-Line)
Number of Pins :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Finish :
Cadmium
Bulk
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
C
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ61JC-LC Overview
Packaging is Plug Housing.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].By operating the device, Coupling Nut, Self Locking is maintained at all times.It has 61 pins.
D38999/26WJ61JC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61JC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61JC-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT