D38999/26WJ61JC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ61JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Insert Material :
Thermoplastic
Applications :
Military
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
MIL Conformance :
yes
Body Material :
Aluminium
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Self Locking
Empty Shell :
No
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Published :
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
HTS Code :
Total Number of Contacts :
61
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
61
Datasheets
D38999/26WJ61JC
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/26WJ61JC Overview
D38999/26WJ61JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ61JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ61JC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER