D38999/26WJ61JA
Mfr.Part #
D38999/26WJ61JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Male
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
61
Number of Positions :
61
Empty Shell :
Shell Size - Insert :
25-61
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
JESD-609 Code :
e4
Published :
2011
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Free Hanging
Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/26WJ61JA
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/26WJ61JA Overview
D38999/26WJ61JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER