D38999/26WJ61BE
Mfr.Part #
D38999/26WJ61BE
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
61
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Published :
2011
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
Orientation :
E
Shell Size - Insert :
25-61
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Bulk
Total Number of Contacts :
61
Datasheets
D38999/26WJ61BE
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ61BE Overview
D38999/26WJ61BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61BE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER