D38999/26WJ61AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ61AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG MALE 61POS INLINE
Stock
421
In Stock :
421
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Shell Size, MIL :
J
Total Number of Contacts :
61
Contact Plating :
Gold
Pbfree Code :
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Type :
Crimp
Length :
31.34mm
Contact Size :
20
Number of Positions :
61
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Size - Insert :
25-61
Connector Type :
Plug Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
A
Published :
2011
Datasheets
D38999/26WJ61AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ61AA Overview
D38999/26WJ61AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ61AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ61AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT