D38999/26WJ46PB-LC
Mfr.Part #
D38999/26WJ46PB-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN PLUG HSNG MALE 46POS INLINE
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Plug Housing
Gender :
Male
Current Rating :
13A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Gender :
Male
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielded
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Military Standard :
MIL-DTL-38999
J
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Number of Contacts :
46
Published :
D38999/26WJ46PB-LC Overview
D38999/26WJ46PB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ46PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ46PB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT