D38999/26WJ43SD
Mfr.Part #
D38999/26WJ43SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 SKT PLUG
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
J
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Thermoplastic
Total Number of Contacts :
43
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
43
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Option :
GENERAL PURPOSE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Feature :
Coupling Nut
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Free Hanging (In-Line)
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
D
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/26WJ43SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WJ43SD Overview
D38999/26WJ43SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ43SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ43SD Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER