D38999/26WJ43PN
Mfr.Part #
D38999/26WJ43PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ43PN
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Backshell Type :
Solid
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Mount :
Cable, Free Hanging
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Aluminum
Published :
Shell Size, MIL :
J
Empty Shell :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
43
Color :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Coupling Nut
Contact Style :
Pin
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
13A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Number of Positions :
43
Body Material :
Aluminium
Length :
31.34mm
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/26WJ43PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ43PN Overview
D38999/26WJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ43PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ43PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER