D38999/26WJ43PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ43PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 43POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
No
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Coupling Nut
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size, MIL :
J
DIN Conformance :
No
Published :
Mount :
Cable, Free Hanging
Plating :
Cadmium, Chromate
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
43
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Contact Style :
Pin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
43
Fastening Type :
Threaded
Length :
31.34mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
IEC Conformance :
Empty Shell :
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
13A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Body Material :
Aluminium
Datasheets
D38999/26WJ43PN
Conesys D38999/26WJ43PN
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/26WJ43PN Overview
D38999/26WJ43PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ43PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ43PN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER