D38999/26WJ43PC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ43PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG MALE 43POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Total Number of Contacts :
43
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
Note :
Contacts Not Included
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Number of Positions :
43
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Filter Feature :
No
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Contact Finish - Mating :
GOLD (50)
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Housing Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ43PC-LC Overview
D38999/26WJ43PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ43PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ43PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT