D38999/26WJ43HE
Mfr.Part #
D38999/26WJ43HE
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/26WJ43HE
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Self Locking
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Military
Mixed Contacts :
No
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Empty Shell :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Reach Compliance Code :
not_compliant
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
MIL Conformance :
yes
IEC Conformance :
Number of Positions :
43
Orientation :
E
Shell Size, MIL :
J
Filter Feature :
HTS Code :
Gender :
Male
Color :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
43
Datasheets
D38999/26WJ43HE
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 43 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/26WJ43HE Overview
D38999/26WJ43HE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ43HE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ43HE Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER