D38999/26WJ43AA
Mfr.Part #
D38999/26WJ43AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 43C 23#20 20#16 PIN PLUG
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Gender :
Male
REACH SVHC :
Unknown
Shell Finish :
Cadmium
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Body Plating :
Cadmium
Type :
For Male Pins
Mount :
CABLE
1 (Unlimited)
Contact Material :
Copper
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
43
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
13 Weeks
Published :
2006
Contact Size :
Number of Contacts :
43
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Max Operating Temperature :
200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Length :
31.34mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
A
Plating :
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-43
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/26WJ43AA
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ43AA Overview
D38999/26WJ43AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ43AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ43AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT