D38999/26WJ37AN
Mfr.Part #
D38999/26WJ37AN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSNG MALE 37POS INLINE
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2009
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
37
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
Copper
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Plug Housing
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
Male
Shell Size - Insert :
25-37
Contact Plating :
Shielded
Datasheets
D38999/26WJ37AN
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) Cadmium 37 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/26WJ37AN Overview
D38999/26WJ37AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/26WJ37AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/26WJ37AN Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT