D38999/26WJ29SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ29SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG FMALE 29POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Filter Feature :
No
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
29
Current Rating :
13A
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
29
Applications :
Aviation, Marine, Military
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Mount :
Free Hanging
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Coupling Nut
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Orientation :
D
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/26WJ29SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded