D38999/26WJ29SD
Mfr.Part #
D38999/26WJ29SD
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
95
In Stock :
95
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
29
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Orientation :
D
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
29
Mixed Contacts :
Mount :
Free Hanging
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Shell Material :
Aluminum
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
25-29
Datasheets
D38999/26WJ29SD
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 29 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk D Threaded
D38999/26WJ29SD Overview
D38999/26WJ29SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/26WJ29SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/26WJ29SD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER