D38999/26WJ29SCL
Mfr.Part #
D38999/26WJ29SCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/26WJ29SCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
Free Hanging (In-Line)
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
No
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Type :
For Female Sockets
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Threaded
Gender :
Male
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
29
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Body Plating :
Cadmium
Datasheets
D38999/26WJ29SCL
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ29SC-LC Overview
D38999/26WJ29SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ29SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ29SC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT