D38999/26WJ29SC-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/26WJ29SC-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN PLUG HSG FMALE 29POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Male
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
C
Published :
2007
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
29
Note :
Contacts Not Included
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
25-29
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
Feature :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Filter Feature :
No
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
Unknown
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Total Number of Contacts :
29
Connector Type :
Plug Housing
DIN Conformance :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
J
Body Plating :
Cadmium
Empty Shell :
yes
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Size :
16
Shell Material :
Aluminum Alloy
Plug Housing Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/26WJ29SC-LC Overview
D38999/26WJ29SC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/26WJ29SC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/26WJ29SC-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT